14
Üst Düzeye Çık Sonraki Başlığa Git

Merhaba

Çok fazla değil, daha birkaç yıl öncesine kadar bilim-kurgu türü eserlerin zaman ve mekanını oluştururdu 1999 dünyası ile ilgili öngörüler. Bu yüzyılın başından beri beklenen yıl, Milenyum dönüşümü için geriye sayılacak son 365 gün, yeni bir bin yılın eşiği.

Kimilerimizin hala ortaçağın düşünsel karanlığında yaşadığı, kimilerimizin derebeyleri dönemindeki gibi sefalet içinde kıvranan serf hayatı sürdürdüğü, alınıp satıldığı, insanların açlıktan, bulaşıcı hastalıktan sinek gibi öldüğü, öte yanda liberal düşünce süsleri takınmış sömürgeci zihniyetin fakirleri daha fakir, zenginleri daha zengin yaptığı, teknolojik atılımların uzaktakileri yakınımıza getirirken, yakınlarımızda olanları göz erişemez uzaklara taşıdığı bir çağ dönümü...

Masalcıların dediği gibi; az gittik, uz gittik, dere tepe düz gittik, bir de baktık ki, bir adım boyu yol gitmişiz misali, insanlığın insan bilinciyle var olduğu noktadan çok fazla ileriye gidememişiz.

Kurgusal evrenlerin sınır taşlarından sayılan yeni bir yıl uzanıyor önümüzde. Hepimizin, içini umutla doldurduğu beklentileri var 1999'dan. Gitgide bireyselliğin önplana çıktığı 20. yüzyıl, başında 1900 söylenerek tanımlanacak olan bu son 365 gün için beslediğimiz umutların çehresine de bireyselleşme olarak yansıdı elbet. 20. yüzyıl dostlukların, arkadaşlıkların, hatta evliliklerin temelindeki bağı anlamlandıran birlik kavramını bile silip süpürmüşken içinde ben veya bana sözcüğü geçmeyen bir umut tümcesi kurabilecek kaç kişi bulabiliriz ki çevremizde?

Yüzbinlerce yıllık insanlık birikimini oluşturan idealize edilmiş insanlık düzeyi için harcanan çaba, artık yerini küçücük kişisel evrenlerimizin maddi zenginliği için harcanır oldu. İnsanlık moral değerlerdeki yerini artık yalnızca insan'a bıraktı. Bir zamanların değerleri, içine napalm düşmüş orman gibi yanıyor artık. Yüce amaç, onur, toplum çıkarı gibi kavramlar anlamsızlaştı, uzaklaştı.

Kendinden başkasını önemsememe çağının insan ruhundan yonttuğu bencillik gelecekte yaşanacak sorunların temelinde yer alacak bundan böyle. Ama umut bitmeyecek! Bitmesin...

 

Üst Düzeye Çık Sonraki Başlığa Git