Duygusal Zeka
Üst Düzeye Çık Sonraki Başlığa Git

 

Duygusal Zeka: EQ

Kalem: Müzmin

Belli bir yaşa ulaşan herkes er ya da geç okulda öğretilen her şeyin gerçek yaşamda aslında çok da gerekli olmadığını fark eder. Akademik alanda yüksek başarılar kazanmak, deha düzeyinde IQ'ya sahip olmak gerçek yaşamda başarılı olmayı her zaman garantilemez. IQ'nun yüksek olması, gerçek dünya ile karşılaşıldığında ``her şey" demek değildir. Kişinin başarılı olabilmesi için; iyi iletişim kurabilme, tepkilerini kontrol edebilme, duygularını  tanıyabilme, kendini motive edebilme, duygularıyla düşüncelerini dengeleyebilme gibi daha bir çok özelliğe sahip olması da gerekir. İşte tüm bu özellikler Duygusal Zekanın unsurlarıdır.

Duygusal Zeka kişinin, kendisinin ve başkalarının duygularını izlemesini, ayırdetmesini, bu bilgiyi düşünce ve eylemlerinde yol gösterici olarak kullanmasını gerektiren sosyal zekanın bir türü. ``Uzun vadeli mutluluk ve başarının artmasını sağlayacak biçimde, duygu ve düşüncelerin dengesini kurma yeteneği kazandıran duygusal farkındalık ve duygusal denetim becerileri" şeklinde tanımlanıyor.

Beyin, çözülmesi güç bir sır. Duygulara ilişkin çalışmalar aslında iki zekamız olduğunu gösteriyor: Biri düşünen diğeri ise hisseden. Bilişin temel olarak birbirinden farklı bu iki yönü, zihinsel yaşamımızı yapılandırmak üzere etkileşim içindeler. IQ; farkındalığı daha yüksek, düşünen ve bunları yansıtan, EQ; düşünmeden eyleme geçen, güçlü, kimi zaman mantıksız. Gerçek zeka ise, her ikisini de içermekte. Yaşamda başarı, her iki alanda da zeki olunmasını gerektirmekte.

Beynin son yıllarda giderek dikkat çeken yeni parçası EQ. Akılcı zeka konusundaki yaygın inanışların alt üst olmasını sağlayan kişi ise, bir psikolog ve bilim yazarı olan Daniel Goleman. Aslında bu terimi bilim dünyasına kazandıranlar, 1990 yılında duygusal zeka konusunda ilk makaleyi yayımlanan Yale Üniversitesinden Peter Salovey  ve New Hampshipe Üniversitesinden John Mayer. Ancak Goleman tarafından kaleme alınan ve en çok satanlar listesinden uzun bir süre inmeyen ``Duygusal Zeka" adlı kitap  (1995) ile popüler hale gelmiş. EQ terimi, son yıllarda yapılan araştırmaların duygular, beyin kimyası, mutluluk, sağlık ve yaşamdaki başarı arasındaki ilişkileri ortaya koymasıyla bu denli dikkat çeker olmuş. Goleman kitabında, duygusal tutarlılığın insanın başarısını IQ'dan çok daha iyi belirlediğini ortaya koyan beyin araştırmalarındaki son keşiflere yer vermekte. Dilimize ``Duygusal Zeka Neden IQ'dan Önemlidir?" ismiyle çevirilen kitap  Varlık Yayınları, Bilim Dizisi'nden yayımlandı. Meraklılara duyurulur.

 

Üst Düzeye Çık Sonraki Başlığa Git