Nazafal
Üst Düzeye Çık Sonraki Başlığa Git

NAZAFAL?

Kalem: Yazman

Nazafal: İşte anahtar bir terim, ne anlama geldiğini bilmiyor musunuz? Tahminimce bir çoğunuz biliyorsunuzdur ya da ne olabileceği konusunda bir kanaatiniz vardır. Mutlaka olmalı. Yoksa bilmiyorum, hiçbir fikrim yok ya da ilk defa duyuyorum mu diyeceksiniz? Sanmıyorum, eminim en azından bir tahmininiz vardır.

Bu terimle ilgili olarak kendi çapımda küçük bir anket yaptım ve oldukça farklı cevaplar aldım, bazıları gerçekten enteresan cevaplardı. Neler miydi? İşte bazı örnekler:

- Nazafal! Haa evet, bir ilaç ismi.

- Nazafal mı dedin? Tabii duydum, Yahudilerin kullandığı bir insan ismi değil mi?

- Dur bakiim. Nazafal öyle mi? Güney Amerika yerlilerinin kullandığı bir fal yöntemiydi galiba...

- Nazafal, eee... Yanlış hatırlamıyorsam Arapların yaptığı bir yemek ismiydi herhalde.

- Nazafal mı? E tabii, bir kitap ismi ama yazarını hatırlamıyorum.

Evet sizce bunlardan hangisi? Başka cevaplar da var: Tropikal bir meyve, Ortadoğu'da bir şehir ismi gibi. En ilginç bulduğum cevap ise Nazafal'ın Sümer mitolojisinde bir tanrı ismi olduğu idi. Belirtmeden geçemeyeceğim. Bu yaptığım küçük anket Nazafal'ın insan anatomisiyle ilgili Latince bir terim olduğunu iddia eden bir arkadaşımla, Afrika'da yaşayan bir böcek türü olduğunu iddia eden arkadaşım arasında entellekt seviyesi yüksek (!) bir tartışmaya sebebiyet verdi. Sizce hangisi haklı olabilir? Sorduğum hemen herkesin bir fikri vardı, sizin yok mu?

Bana soracak olursanız, elbette benim de bir fikrim var. Çünkü bu terimi ben, oturmaya yarayan organım yardımıyla ürettim.

Hiçbir sözlükte bulamadığım Nazafal, şahsıma çokça atfedilen bir yakıştırmanın tersten yazılışından ibaret uydurma bir sözcük.

İlk defa duyulan bir sözcüğe birçok insanın kendince bir anlam yüklemesini hoşgörebiliyorum ancak; ilk defa duyulan bir sözcük karşısında bu kadar zengin ve hatta çoğu kez detaylı bir bilgiye (!) sahip olunmasını bir türlü anlayamıyorum.

Sadece bir tek kişi ``bilmiyorum" diyebilme cesaret ve olgunluğuna sahipti. O da 5 buçuk yaşındaydı.

Nedir derdiniz kardeşim sizin?!!

Bilmiyorum dediğinizde kendinizi çırılçıplak mı hissediyorsunuz?!!

Neden bu coğrafyada yaşayan insanların her konuda mutlaka bir fikri var?

Sen!.. Bu yazıyı okumaya başladığında Nazafal'ın ne olduğu konusunda bir fikir üretme çabası hissettiysen bil ki sen bir Nazafal'sın!..

Hiiiç itiraz etme, öylesin! Ceylan muhabbetlerinin (geyik miydi?) demirbaş insanısın.

İşte sana bir test; bugün kaç kere ``bilmiyorum" sözcüğünü kullandın? Eğer vereceğin rakam sıfırdan fazla ise seni kutlarım. Sen dinlemeye değer bir insansın, en azından bilginin sonsuz okyanusuna ayaklarını değdirmişsin.

Yok eğer bugün, gün boyunca bilmiyorum sözcüğünü birden az kullandıysan, sana önerim ALADUB terimiyle ilgili bir anket de sen yap. Göreceksin aldığın cevaplar üzerine bir master tezi bile hazırlayabilirsin. En azından entellekt seviyesi oldukça yüksek (!) ceylan muhabbetleri (geyik miydi?) üretmiş olursun.

Yürekten inanıyorum ki, bizler ancak ``bilmiyorum" sözcüğünü çokça kullanmaya başladığımızda öğrenmeye başlayacağız, hiç olmazsa ``öğrenmeyi öğrenmeye" başlayacağız.

Size bir sır vereyim:

Sonsuz bilgi okyanusunda batmadan seyahat edebileceğiniz teknenin ismi BİLMİYORUM 1'dir (bu benzetme tamamıyla şahsıma aittir), bu kıyağımı da unutmayın!

Konuşmadan evvel düşünmeniz, fikir üretmeden evvel araştırmanız temennisiyle sağlıcakla kalın.

Hepinizin gözlerinden itinayla öperim.

 

NOT: Bu yazının telif ücretini, her konuda mutlaka bir fikri olan insanların rehabilitasyonu çabalarına bağışlıyorum.

Üst Düzeye Çık Sonraki Başlığa Git