Net Olmak
Üst Düzeye Çık Sonraki Başlığa Git

 

``Hayatta Net Olmak Lazım"

Kalem: Üstad

Herkesin duymadığı bir şey vardı. Gerçi herkes herkese her sırrı fısıldardı. ama zaman dardı, yetmezdi. Bundan sebep bazen insan duymazdı. Bazı sırlar istenmeden saklanır, sağır sultan hariç kimsenin haberi olmazdı. Onları da Yer6 yazdı...

Bill Gates Comdex bilgisayar fuarında bilgisayar sanayiini otomobil sanayii ile karşılaştırmış ve şu görüşü bildirmiş:

"General Motors (GM) teknolojiyi bilgisayar endüstrisi kadar verimli kullansaydı bugün hepimiz 25 dolarlık arabalar satın alırdık ve her galon benzinle 1000 mil yapardık"

Buna cevap olarak General Motors (Mr. Welch şahsen) şöyle bir basın bildirisi yayınlamış:

>GM Microsoft (MS) gibi bir teknoloji geliştirmiş olsaydı, bugün hepimiz şöyle özellikleri olan arabalar kullanacaktık:

>Arabanız belli olmayan sebeplerden dolayı günde iki adet kaza yapardı.

>Sokak çizgileri yeniden çizildiğinde herkesin yeni bir araba alması gerekirdi.

>Arabalar otobanda anlaşılamayan nedenlerden ötürü stop ederdi. Herkes bunu kabullenirdi, motoru yeniden çalıştırır, yoluna öyle devam ederdi.

>Bazı manevraları yaparken (mesela sola viraja girerken) araba stop ederdi ve marş basmazdı. O zaman motorun yeniden monte edilmesi gerekirdi.

>Arabada ancak tek başına oturabilirdiniz. Ya da Oto95 veya OtoNT alırdınız ancak o zaman her koltuğun parasını ödemeniz gerekirdi.

>Macintosh güneş enerjisiyle çalışan, güvenilir olan, beş kat hızlı ve iki kat güvenilir arabalar üretir ancak yolların %5'ni kullanırdı.

>Yağ göstergesi, ısı ve akü ikaz lambaları yerine "genel araba arızası" ışığı olurdu.

>Yeni koltuklar, herkesin nazik yerlerinin aynı ebatta olmasını şart koşardı.

>Airbag sistemi devreye girmeden önce "emin misiniz?" diye sorardı.

>Araba belirsiz nedenlerden dolayı kilitlenirdi. Ancak kapı kolunu çekerken anahtarı çevirirseniz ama aynı zamanda radyo antenini tutarsanız tekrar çalışacaktı.

>GM sizi istemeseniz de, ihtiyacınız olmasa da, arabanızı Rand-McNally'nin (GM kardeş firması) deluxe bir kart setiyle almaya zorlayacaktı. Bu seçeneği kabul etmezseniz araba %50 (veya daha fazla) yavaşlayacaktı. Bu sebepten GM mahkemeye düşecekti.

>GM tarafından yeni bir model üretildiğinde şoförler araba kullanmayı baştan öğrenmek zorunda olacaktı çünkü pedalların hiçbiri eski modellerdeki gibi çalışmayacaktı.

>Motoru durdurmak için "BAŞLAT" düğmesine basmanız gerekecekti.

 

Üst Düzeye Çık Sonraki Başlığa Git