Pasta Yesinler
Üst Düzeye Çık Sonraki Başlığa Git

 

Tarih Marie Antoinette'in Günahını Aldı

Kalem: İşkampavya

Avusturya İmparatoriçesi Maria Therasa'nın kızı Marie Antoinette (Viyana 1755-Paris 1793), Fransa'ya 1770 yılında gelin geldiğinde; ihtişamın içerisinde yalnızlığı, alımlı arenalarda huzursuzluğu tadacağını bilmiyordu. Hiçbir zaman sevemediği, yürekten bağlılık duygusunun kapılarını kapadığı eşi, Fransa Kralı XVI.Louis'nin öznel keyifsizliği de Marie Antoinette'in saray kulislerindeki hatalarını sürekli çoğaltıyordu.

Zaten başlangıçta, Fransa sarayında bir Avusturyalının nasıl bir yeri olabilirdi ki… Üstelik siyasi gerekçelere dayandırılsa bile…

Dışlanmışlığın yaraları ile uğraşmamak için dönemin önde gelen asillerinden Polignac'ların yanında yer aldı. Bu birlikteliği, halkla arasında büyük uçurumların açılmasına doğrudan fırsatlar tanıdı böylece.

Sarayın içindeki etkinliğinin Avusturya lehine yöneleceğinin, soylular arasındaki yabancı milliyetinin her defasında altının çizilmesinin üzerinde dahi durmadı. Umursamaz, şirin, deli dolu, tedbirsiz ve ciddiyetsiz sıfatların hiçbirini ortadan kaldırmak için çaba sarf etmedi… Mutsuzluğunu örtemediği için politik kaosun ortasında, bile bile yanlışlıklarla dolu kompozisyonlar çizdi.

Ve o ünlü cümle: ``Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler…"

Kendisine ait olmayan bu sözlerin, kralın evliliğine her zaman nefretle tepki göstermiş kızkardeşine ait olduğunu asla kanıtlayamadı. ``Görümce" kaynaklı bu talihsiz cümle, Marie Antoinette'in geçmişindeki ``Renksiz Resimler Sergisi"ne rahatlıkla ismini koydu.

1793'te zarif boynunu giyotine yerleştirirken gururunu, yüzyıllar sonrasına, Fransız şehirlerinde kuru ekmek yerine görkemli pastaları tercih eden Fransızlara da gönderiyordu sanki…

 

Üst Düzeye Çık Sonraki Başlığa Git